Tırnak batması nedir?

Batık bir ayak tırnağı, tırnağın tırnak yatağına uzandığı ağrılı bir tıbbi durumdur. Genellikle ayak başparmağında oluşur ve ayak tırnağının köşesi veya kenarı kıvrılıp çevreleyen deriye gömüldüğünde oluşur. Tedavi edilmediğinde, batık bir ayak tırnağı ağrılı olabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Batık bir tırnak iltihabın gelişmesine neden olduğunda, ağrı daha şiddetli hale gelebilir ve ateş artışı, şişlik, akıntı gibi diğer semptomlara eklenebilir.

 

Tırnak batması neden olur?

Tırnağın boyutu ile tırnak yatağının genişliği arasındaki dengesizlik, tırnak batmasının önemli bir nedenidir. Bu, kötü manikürlü tırnaklar, kalıtsal tırnak sorunları ve uygun olmayan ayakkabılar giymekle şiddetlenebilir. Batık tırnakların yaygın nedenleri şunlardır:

Tırnak boyutunun tırnak yatağı genişliğine oranındaki dengesizlik Tırnaklarınızı kesen sıkı ayakkabılar giyin tırnakları çok kısa kesmek

Yanlış kesilmiş ve bükülmüş bir ayak tırnağı görülebilir.

Tırnak batmasını önlemek için tırnaklar düz kesilmelidir.

Ayak tırnağı yaralanması anormal derecede kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak

Hatalı yapılan agresif manikür ve pedikür uygulamaları

Bazı insanların ayak tırnakları doğal olarak içe doğru kıvrılır. Bu duruma klipsli tırnak denir ve tırnak batması sık görülür. Özellikle tırnak çıkarılmasına neden olan travma batmaya neden olabilir.

Tırnak batması belirtileri nelerdir?

Batık bir tırnağın en yaygın semptomu ağrıdır. Ağrı tırnağın bir veya iki tarafında olabilir ve dokunulduğunda şiddetlenir. Batık bir ayak tırnağının diğer belirtileri şunları içerebilir:

tırnak yatağı hassasiyeti

tırnak çevresinde kızarıklık

tırnak çevresinde şişlik

tırnağı çevreleyen dokulardan ısı birikmesi ve uzaklaştırılması

Parmaklarda şiddetli ağrı ve rahatsızlık

Tırnak yatağında irin veya kolayca yayılan kızarıklık

Ayaklara zayıf kan akışına neden olan diyabet, ateroskleroz veya diğer tıbbi durumların varlığı

 

 

Hülya Sonay Güzellik merkezinde batık tırnak işlemleri profesyonel ekip tarafında yapılmaktadır. Detaylı bilgi için WhatsApp ve telefon yolu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorum yap